*
Oznaczenie, że na wejście można podpiąć więcej niż 1 wejścia, po podłączeniu In1, pojawi się możliwość podpięcia wartości do IN2 itd. Maksymalna ilość wejść wynosi 250.Na wejścia In{1,2, … n} wprowadzane są wartosći typu Int16 przedstawione w kodzie U2. Blok wykonuje funkcję wpisaną w okno “Wyrażenie” (%1,%2,%3 … %x). Na wyjścia Out_Lo i Out_Hi wprowadzana jest wartość z wyrażenia o największym numerze. W oknie “Nazwa” można wprowadzić dowolny opis używanego bloku.
Wszystkie operacje wewnątrz bloku są wykonywane na wartościach o typie Float. Wynik operacji typu Int32 jest rozdzielany na dwie wartości typu Int16 przedstawione kodzie U2 (od -32768 do 32767) i przepisywany na wyjścia Out_Lo i Out_Hi. Jeśli zostanie przekroczony zakres liczby 32-bitowej to na wyjściu Out_Ovf zostanie ustawiona wartość 1.
Wewnątrz bloku wszelkie operacje wykonywane są z dużą dokładnością poprzez operowanie na zmiennych typu Float. Kolejność wykonywanych działań jest zgodne z ogólnymi zasadami matematyki.
1) $1+$2
2) ($1*$2)/($3+8)
3) (($1*2)^2)/(sin($2))
4) (%1*2)/(cos($2))
5) (($1/5)*(%2))/(%3)
5) exp(%1)+log(%2)
Do wejścia bloku można odwołać się poprzez znak $
i numer wejścia.
Np. $1 -wejście pierwsze
Maksymalna ilość wejść to 255
Do wyrażenia można odwołać się przez znak ‘%’ i numer wyrażenia. Np. %1 - pierwsze wyrażenie. Maksymalna liczba wyrażeń to 20.
Przy kazdym kolejnm cyklu obliczeniowym wyrażenia są zerowane. Ich kolejność wykonywania jest zgodna z ich numeracją. W wyniku odwołania się do wartości wyrażenia ‘%x’ w wyrażeniu ‘%x’, w miejsce odwołania zostanie wprowadzona wartość 0 (np. wyrażenie %1 = %1 + 1 –> Out_Lo = 1, Out_Hi = 0, Out_Ovf = 0). Odwołanie się do wyrażenia ‘x’ w wyrażeniu ‘x-1’ (np. wyrażenie ‘1’ = $1 + %2) spowoduje wystąpienie błędu kompilacji programu, uniemożliwiając jego symulacje oraz wgrywanie na urządzenie.
Przykłady otrzymywanych wartości w elementach Hi i Lo:
Oraz funkcje: