Interfejs KIDE->Górna lista->Projekt->Symulacja

Symulacja

Symulacje wykorzystuje się do przetestowania działania programu, prześledzenia obliczeń i znalezienia błędów w kodzie.

Uruchomienie symulacji

Aby uruchomić symulację należy wejść w górną zakładkę Projekt -> Symulacja, albo klikając przycisk F5. Po uruchomieniu symulacji zostanie wyświetlone okno symulacji oraz na górnym pasku, obok ścieżki umiejscowienia pliku .kproj, zostanie wyświetlony napis SYMULACJA.

Interfejs symulacji

Na samej górze paska symulacji znajduje się panel sterujący symulacją. Od lewej:

Poniżej znajdują się sygnały wejściowe i wyjściowe oraz parametry.

Zakładka IO

Zawartość zakładki IO zależy od urządzenia, dla którego wykonywany jest projekt, powyższy prykład przedstawia wejścia/wyjścia sterownika w.PLC.101, sterownik w.FC oprócz wejść/wyjść cyfrowych w tym miejscu interfejsu będzie posiadał informacje również o wejściach/wyjściach analogowych i wejściach temperaturowych.

Podczas trwania symulacji, aby zmienić stan wejścia cyfrowego należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w diodę przy nazwie wejścia. Ustawienie stanu wysokiego sygnalizowane jest kolorem czerwonym, stan niski, kolorem szarym. Stan wyjścia określony jest kolorem - szary stan niski, zielony stan wysoki.

Zakładka parametry

W zakładce parametry znajdują się nastawy i odczyty parametrów. Po lewej stronie jest watrość wprowadzana ręcznie w symulacji, po prawej stan odczytany. W przykładzie powyżej parametr 3 i parametr 4 są parametrami "do zapisu", w symulacji można takim parametrom wprowadzić stan, ale nadżędna w symulacji jest wartość zapisana przez program do parametru.

Właściwości parametrów oraz wejść/wyjść

W symulacji oprócz zwykłej reprezentacji wartości, parametry i wejścia/wyjścia mają jeszcze pewne opcje. Klikając na parametr i wejścia/wyjścia cyfrowe, wyświetla się okno z komendą:

w parametrach analogowych:

Znajdź użycia

Po wybraniu opcji “Znajdź użycia”, jeśli w projekcie znajduje się wyłącznie 1 użycie, w oknie KIDE zostanie pokazany kod z użyciem parametru lub wejścia/wyjścia. Jeśli w projekcie znajduje się więcej niż jedno użycie, zostanie wyświetlone okno z lokalizacją danego obiektu, z nazwą diagramu oraz współżędnymi na danym diagramie. Dwukrotne kliknięcie na nazwę przy danym użyciu, przeniesie użytkownika do miejsca w którym użyty jest obiekt.

Reprezentacja wartości

Dostępne są cztery reprezentacje wartości:

Reprezentacje służą do przedstawiania wartości parametrów jedynie w oknie symulacji, na podglądzie projektu, wartości przedstawiane są w formacie dziesiętnym ze znakiem. Reprezentacja nie wpływa na wykonywanie programu. W KIDE wszystkie parametry analogowe rozpatrywane są jako parametry dziesiętne ze znakiem czyli przyjmują zakres od -32768 do 32767.

Po zapisaniu programu, ustawienia prezentacji parametrów są również zapisywane.

Zmiana wartości w symulacji

Po wykonaniu zmian wartości obiektu w oknie symulacji, należy nacisnąć przycisk wyślij ->. Bez naciśnięcia przycisku, wartość obiektu (np. parametru) nie zostanie uaktualniona.

Watch

W oknie Watch wyświetlane są wybrane przez użytkownika obiekty obserwowane. Aby dodać obiekt należy otworzyć okno z interesującą grupą obiektów (np. parametry), kliknąć na wybrany do dodania parametr prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Watch. Ponowne kliknięcie polecenia Watch na obserwowanym parametrze, spowoduje jego usunięcie z listy obserwowanych. Przy obserwowanym parametrze wyświetlona jest ikona oka. Program KIDE zapisuje do pamięci informacje o flagach “watch” przy zapisaniu projektu.

Zmiany wartości obiektów w oknie Watch odbywają się analogicznie jak w pozostałych oknach.

Aby usunąć obiekt z okna Watch, należy kliknąć obiekt prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie “Watch”.

Widok parametrów w liście Parametry:

Widok obserwowanych sygnałów:


Opis górnej zakładki Projekt


Opis górnych zakładek


Przejdź do opisu języka programowania


Spis treści